יתרונות הפעילות הגופנית והכושר, למה כדאי לך להתחיל להתאמן?

מאת: אושרית סוויסה - מאמנת כושר אישית

אושרית סוויסה קרסו מאמנת כושר אישית
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
איך פעילות גופנית משפיעה כל כך על אורח החיים?

מאיפה בכלל להתחיל לכתוב פוסט כזה? אני שואלת ברצינות כי אני בכל יום מזכירה למישהי את החשיבות של פעילות גופנית ומסבירה איך זה יכול לגרום לה להרגיש טוב יותר, להיות בריאה, לחזק שרירים, לחטב את הגוף ולהרגיש בטוחה בעצמה.

פעילות גופנית בשילוב תזונה בריאה הם משני חיים! אני לא סתם מגזימה, אני כותבת מניסיון שלי ומניסיון של מאות מתאמנות שאימנתי. כדי להמחיש את הרעיון אני אספר על שתי נשים.

הראשונה היא אישה ששוקלת 85. היא מרגישה כבדה, היא עובדת במשרד בישיבה מתוך חוסר ברירה ופוסלת עבודה בעמידה כי זה קשה לה מדי. היא עייפה משהתחיל היום ולמרות ששותה 5-7 כוסות קפה ביום. היא לא יכולה לעשות פעולות בסיסיות כמו לרוץ אחרי האחיינים או לשחק איתם כדורגל. בדיקות הדם מראות שהסוכר שלה גבוה והכולסטרול גבולי והיא מבינה שאם כך ימשיך המצב תצטרך להיעזר בכדורים. היא מתבאסת מאוד כשהיא יוצאת לקנות בגדים בקניון כי מה שהיא אוהבת בדרך כלל לא במידה שלה. היא מרגישה לא נוח עם עצמה מלווה בתחושת אכזבה גדולה.

האישה השנייה היא מתאמנת ששוקלת 55 קילוגרמים. היא יכולה לבחור איפה היא רוצה לעבוד וכל האופציות פתוחות בפניה, עבודה בישיבה או בעמידה היא זו שתבחר! יש לה אנרגיות כי היא מקבלת אותן מהאימונים שהיא עושה. יש לה כוח לעבוד, לנקות, לסדר, לשחק עם האחיינים, ללמוד, ליזום וליצור כל דבר שהיא רק רוצה. החברות קוראות לה וונדר-וומן כי הן לא מאמינות איך תמיד היא זו שיכולה הכל! שום דבר לא יכול לעמוד בפניה. היא בריאה, היא מרגישה טוב ומרגישה שלמה עם עצמה. קל לה למצוא בגדים בכל מקום כי הכל יושב עליה מהמם! וזה עושה הרגשה אדירה! היא עושה מתח בחדר הכושר, היא מרימה 50 קילו בסקוואט והיא רצה בקלות חצי שעה לפחות. הבטחון שלה נמצא במקום הנכון והיא יודעת שכל דבר שתרצה היא תוכל להשיג בעזרת היכולת להתמיד!

ומה אם אגיד לכן שמדובר בעצם באותה האישה?!

אותה האישה! הראשונה מהתקופה שלפני האימונים והשנייה מהתקופה שאחרי. כמובן שאזכיר שוב כי אימוני כושר ללא תזונה מתאימה הם כמעט חסרי אפקטיביות. הדבר הנכון לעשות הוא לשלב בין שניהם.

ולמה זו בעצם אותה האישה? על סמך מה אני מתבססת?

האישה הזו בקלות יכולה להיות אני. והיא יכולה להיות דוגמא לעוד המון נשים שעשו שינוי מהמם בבריאות ובכושר שלהן.

מה המחקרים אומרים על פעילות גופנית?

קיימים עשרות אלפי מחקרים ואף יותר העוסקים בהשפעה של פעילות גופנית על איכות החיים שלנו. לא באמת אפשר לעקוב אחרי כולם אבל אכתוב לכם כמה מהם כאן:

  • מחקר מאוניברסיטת Williamson פרסם כי שילוב של פעילות גופנית עם תזונה מתאימה למשך כשלוש עד ארבע שנים מפחיתים בכ-55% את הסיכון לחלות בסוכרת ובקרב חולי סוכרת הפחתה משמעותית בסיכון למוות כאשר החולים קיבלו טיפול הכולל פעילות גופנית. בנוסף נבדקו במחקרים רבים הקשר בין פעילות גופנית ותזונה בריאה לבין הפחתה של סיכון למחלות כמו מחלות ריאה, לב וסרטן מכל הסוגים.
  • מחקר שבדק 134 ילדים בכיתות ג'-ה' מצא כי קיים קשר בין נתוני הכושר של הילדים לבין היכולות הקוגניטיביות שלהם והציונים שלהם בחשבון, שפה וקריאה. ניתן להסיק ממחקר זה כי פעילות גופנית משפיעה לטובה על יכולת הלמידה של תלמידים.
  • מחקר שבחן 56 תלמידים בגילאים 10-13 מצא כי פעילות גופנית בתחילת השיעור ובסוף השיעור שיפרה את תוצאות הלמידה של התלמידים ב52 אחוזים.
  • מחקר מקיף שנערך בקרב בוגרים בדק את הקשר בין רמות החרדה והדיכאון לבין פעילות גופנית. ממצאי המחקר הם שאנשים בוגרים נוטים להיות שמחים יותר ובעלי דימוי עצמי גבוה יותר בכ35-50 אחוזים.
  • תחומים נוספים ואולי לא צפויים, הנבדקו מחקרית היו שיפור יכולות הזיכרון, המשמעת והשליטה העצמית, היצירתיות והריכוז בכ-50 אחוזים ויותר כתוצאה מפעילות גופנית. שיפור התפקוד החברתי, שליטה ברגשות, שיפור היכולת לנהל קשרים אישיים ופיתוח האזורים הניהוליים במוח.

בסופו של דבר מה שמעניין הוא מהי ההשפעה עליך, איך תדעי אם לא תנסי?

על סמך הניסיון האישי שלי כמאמנת כושר אישית ההשפעה הטובה של כושר על הבריאות היא מיידית ברמה של שבועיים וכבר יש שיפור בבריאות. ככל שתתמידי בנושאים האלה תזכי לחוות שיפורים נוספים כאשר בתקופה של חצי שנה משולבת אימונים מסוג כוח ואירובי עם תזונה הציפייה היא לשיפור משמעותי בכל היתרונות המוזכרים כאן.

כמובן יש גורמים נוספים המשפיעים על הבריאות הכללית כמו עישון, שינה, לחץ נפשי, סביבה מפרגנת וצריכת כדורים. גורם נוסף שמשפיע הוא מתי את מתחילה? ככל שאת צעירה יותר כך ההשפעות הטובות יהיו משמעותיות יותר. תקדימי ותתחילי הכי מהר שלך!

באחד האימונים האחרונים השבוע מתאמנת סיפרה לי שהמחזור החודשי שלה היה לא סדיר ולא היה מגיע בכל חודש אלא אחת לכמה חודשים. כתוצאה משני אימונים בלבד הוא הגיע. עוד היא מספרת כי זה קרה לה בעבר ובכל פעם שהיא מתחילה להתאמן המחזור החודשי שלה מסתדר. זאת עוד דוגמא להשפעה מהירה וטובה שמתרחשת בעקבות פעילות גופנית.

על אילו אימונים אני ממליצה ועל איזו תזונה?

אימוני כוח אצלי הם בגדר מאסט. אימון כוח לא חייב להיות אימון עם משקל כבד ומספיק שהוא מאתגר את השרירים שלך גם אם מדובר בשלושה קילוגרמים בלבד. היתרונות של אימון כוח מכוון היפרטרופיה הם חיזוק השרירים, מניעת פציעות ואפקטיביות הכי גבוהה בחיטוב בגוף! כן כן, אם אני מתאמנת, לא עדיף לי שגם יראו את עליי מבחינה חיצונית?! אימון אירובי וסיבולת הוא אימון חשוב מאוד מבחינה בריאותית שכן להעלאת הדופק למשך כ-30 דקות עד 90 דקות ברצף יש את היתרונות הבריאותיים הטובים ביותר במניעת מחלות והפרשת הורמונים טובים.

אל תשכחי לשמור על הגמישות שלך באמצעות תרגילי מתיחות. גמישות מצטמצמת עם הגיל וככל שתשקיעי בה יותר היום היא תישמר לך בעתיד.

מבחינת תזונה אני ממליצה על תזונה בריאה משולבת עם חלבון, פחמימות מורכבות, שומנים בריאים כמו אגוזים, שקדים ואבוקדו, בשילוב של הרבה ירקות לפחות 5 ליום וקצת פירות, 1-3 ליום. אני באופן אישי טבעונית ואני מאוד ממליצה על טבעונות. אך כמובן שיש טבעונות בריאה ויש טבעונות שאינה בריאה אז הקווים המנחים המוזכרים למעלה הם החשובים ביותר.

רוצים לקחת את זה לשלב האימונים ולא בטוחים איך?

אם אתם בעניין של להתאמן עם מאמן כושר אישי, אני אשמח לעזור! מעבר להיותי מאמנת כושר אישית בראשון לציון, אני עובדת בשיתוף פעולה עם מאמנים רבים מאזורים שונים במרכז הארץ. אם את מתלבטת ורוצה לשמוע עוד תרשמי לי הודעה דרך האתר כולל עיר מגורים ואשמח לתת לך פרטים בנושא. כל מאמני הכושר שאני בחרתי לעבוד איתם בשיתוף פעולה הם מאמנים מקצועיים ברמה גבוהה שיוכלו להגיע אליך לאימון כושר אישי עד הבית או אימון כושר אישי בפארק הקרוב אליך.

באהבה רבה!

אושרית סוויסה קרסו.

אימוני כושר אישיים?
אזורים – ראשון לציון, נס ציונה, רחובות, חולון, באר יעקב, פתח תקווה.
תוכנית אימונים ותזונה אונליין?

אושרית סוויסה מאמנת כושר אישית

פוסטים יומיים נוספים

טוען פוסטים נוספים
כל הפוסטים נטענו
No more articles to load

זה הצעד הראשון בדרך אל המטרה שלך!

תשאירו לנו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן